🌻Pierwszy dzień wiosny 🌼🌞🌸🌱🌷🌈
17.03.2024Kiedy pierwszy dzień wiosny 2024?
Data na którą większość uczniów czeka z niecierpliwością to 21 marca, czyli tzw. kalendarzowy, pierwszy dzień wiosny. Początek wiosny astronomicznej – a dokładnie równonocy wiosennej – przypadnie w tym roku dzień wcześniej, czyli 20 marca. Astronomiczna wiosna potrwa do dnia przesilenia letniego, które nastąpi 20 czerwca. Pierwszy, meteorologiczny dzień wiosny mamy już za sobą, ta data przypadła na 1 marca 2024.
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny nie jest dniem wolnym od zajęć szkolnych – a przynajmniej oficjalnie. Ale obchodzimy go na specjalnych warunkach. W szkole organizujemy w tym dniu wycieczkę do Majalandu i wycieczkę do kina Cinema City.
Kiedy jest zmiana czasu z zimowego na letni 2024?
Zmiana czasu z zimowego oznacza, że trzeba przestawić zegarki o jedną godzinę do przodu. Od tego dnia musimy wstawać o godzinę wcześniej. Co roku przestawiamy czas w ostatni weekend marca. W 2024 roku zmiana czasu na letni przypada w nocy z soboty na niedzielę 31 marca. Ma to służyć lepszemu wykorzystaniu światła słonecznego, a także pozwolić na zaoszczędzenie energii elektrycznej. Oczywiście to nie jedyne pozytywne strony zmiany czasu. Przestawiając zegarki o godzinę do przodu, możemy w większym stopniu korzystać ze słońca, spędzając więcej czasu na świeżym powietrzu.
兀 14.03 Dzień Liczby PI 兀
11.03.20243.14.2024r. - to nie jest sposób w jaki jesteśmy w Polsce przyzwyczajeni do zapisywania daty, ale taki format zapisy stosują np. mieszkańcy USA. I stąd (a właściwie stamtąd!) wziął się pomysł na to aby dzisiejszy dzień, czyli 14 marca każdego roku świętować jako Π DAY, czyli Dzień Liczby π.
My Matematycy z SPLW zapraszamy Cię dziś w ten piękny, czwartkowy dzień do podróży, w czasie której poznasz bliżej tę fascynującą liczbę, jej historię (a jest znana ludziom już od ponad 2000 lat) oraz przeprowadzisz pewien eksperyment liczbowy.
Nie ma na co czekać! Do dzieła!
Zacznijmy od eksperymentu:
Oczywiście aby przeprowadzić eksperyment nie musisz mieć wydrukowanej karty pracy. Wystarczy jeśli narysujesz sobie tabelkę jak powyżej i wykonasz odpowiednie obliczenia. Nie musisz się ograniczać tylko do 5 pomiarów. Zachęcam Cię do wykonania większej ilości pomiarów jak najbardziej różniących się wielkością "okrągłych" przedmiotów.Przypomnij sobie co to jest iloraz i nie pomyl go z innym działaniem. Pamiętaj o zapisaniu wniosków na podstawie swoich wyników.
Liczba π jest niewymierna, zatem jej rozwinięcie jest nieskończone i nieokresowe. Matematycy postawili hipotezę, że w rozwinięciu liczby π można znaleźć wszystkie liczby naturalne. Poetycką wersję tej hipotezy można odnaleźć w wierszu Wisławy Szymborskiej pt. "Liczba pi". Z tego powodu liczby, które mają tę własność, że ich rozwinięcia zawierają wszystkie liczby naturalne, nazywa się niekiedy liczbami Szymborskiej. Taką liczbą jest np. 0,1234567891011121314...
Liczba Pi
Autorka: WISŁAWA SZYMBORSKA
Podziwu godna liczba Pi
trzy koma jeden cztery jeden.
Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe,
pięć dziewięć dwa ponieważ nigdy się nie kończy.
Nie pozwala się objąć sześć pięć trzy pięć spojrzeniem
osiem dziewięć obliczeniem
siedem dziewięć wyobraźnią,
a nawet trzy dwa trzy osiem żartem, czyli porównaniem
cztery sześć do czegokolwiek
dwa sześć cztery trzy na świecie.
Najdłuższy ziemski wąż po kilkunastu metrach się urywa
podobnie, choć trochę później, czynią węże bajeczne.
Korowód cyfr składających się na liczbę Pi
nie zatrzymuje się na brzegu kartki,
potrafi ciągnąc się po stole, przez powietrze,
przez mur, liść, gniazdo ptasie, chmury, prosto w niebo,
przez całą nieba wzdętość i bezdenność.
O, jak krótki, wprost mysi, jest warkocz komety!
Jak wątły promień gwiazdy, że zakrzywia się w lada przestrzeni!
A tu dwa trzy piętnaście trzysta dziewiętnaście
mój numer telefonu twój numer koszuli
rok tysiąc dziewięćset siedemdziesiąty trzeci szóste piętro
ilość mieszkańców sześćdziesiąt pięć groszy
obwód w biodrach dwa palce szarada i szyfr,
w którym słowiczku mój a leć, a piej
oraz uprasza się zachować spokój,
a także ziemia i niebo przeminą,
ale nie liczba Pi, co to to nie,
ona wciąż swoje niezłe jeszcze pięć,
nie byle jakie osiem,
nieostatnie siedem,
przynaglając, ach, przynaglając gnuśną wieczność
do trwania.
💐 Międzynarodowy Dzień Kobiet 💐
03.03.2024Ósmego marca marcowy wiatr
z odświętną miną do miasta wpadł.
Wpadł do kwiaciarni przed ósmą tuż
i kupił bukiet z tysiącem róż.
I na przystanku przystanął wiatr
i każdej Pani podawał kwiat!
🌹🌷🌺🌻🌸🪻
"Biblista Junior"
05.03.2024Dzisiaj odbył się Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej "Biblista Junior" etap rejonowy. W konkursie wzięło udział 18 uczniów z różnych szkół. Wszyscy spisali się na medal. Naszą szkołę reprezentowali Lena Miłosz i Marcel Łanicki.
Oto wyniki:
I miejsce JOANNA SOKALSKA
II miejsce PIOTR BURZYŃSKI
III miejsce MICHAŁ RESPONDEK
WYRÓŻNIENIA:
MARTA STANISZEWSKA
JÓZEF POGORZELSKI
CZESŁAW MALICKI
MIŁOSZ ZAPAŁA
Gratulujemy!
22
Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej "Młody Biblista"
05.03.20244 marca odbył się w naszej szkole rejonowy etap Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej "Młody Biblista".
W konkursie wzięli udział uczniowie z sześciu szkół. Konkurs był na bardzo wysokim poziomie. Naszą szkołę reprezentowały Oliwia Olech, Nadia Frączak i Patrycja Knop. Dziewczyny dzielnie walczyły, a do etapu powiatowego zakwalifikowała się Oliwia.
A oto wyniki:
I miejsce KAROLINA GOSZCZ
II miejsce HANNA IWAN
III miejsce AMELIA WALCZAK
WYRÓŻNIENIA:
MARTYNA PODLIPCZAK, ANDŻELIKA MORYSON I OLIWIA OLECH
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów😍
21
🦕 Dzień Dinozaura 🦖
03.03.20246🌿🦕Uczniowie klas 1-3 podczas zajęć bibliotecznych mieli okazję pogłębić swoją wiedzę z książek tematycznych, encyklopedii, czy atlasów przyrodniczych. Następnie zamieniliśmy się w paleontologów i szukaliśmy tajemnic przeszłości - szczątków dinozaurów w piasku kinetycznym, lub puzzli w pojemniku, następnie łączyliśmy poszczególne fragmenty w całość. Zajęcia zakończyły sie wykonaniem kolorowanki, labiryntu lub innego wybranego zadania plastycznego. 🦕🌿
💗 Valeriio💗
03.03.2024Przed Tobą mnóstwo nowych możliwości!
Życzymy Ci powodzenia w nowej szkole!
Nikt nie jest dziełem wyłącznie samego siebie.
Na to, kim jesteśmy i czegośmy dokonali,
składa się suma świateł i suma cieni,
którymi obdarzali nas wszyscy ludzie,
przesuwający się przez naszą drogę.
🛸 🪐 Układ słoneczny 🚀 🌍
03.03.2024Układ Słoneczny – układ planetarny w Drodze Mlecznej, składający się ze Słońca i powiązanych z nim grawitacyjnie ciał niebieskich: ośmiu planet, co najmniej 205 ich księżyców, pięciu planet karłowatych i miliardów małych ciał, do których zalicza się planetoidy, komety i meteoroidy, a także pył międzyplanetarny.
Dnia 29.02. 2024r. do biblioteki zawitały przedszkolaki na zajęcia o układzie słonecznym. Zaczęliśmy od oglądania książek tematycznych, encyklopedii, i atlasów. Dzieci wysłuchały informacji m.in. o wielkości, kolorze czy składzie planet, rozmawialiśmy o tematyce kosmosu. Dziękuję grupie Motylki za przybycie i wspólne wykonanie pięknego plakatu 🌝🌎🪐🌌.
🦕 Dzień Dinozaura 🦖
03.03.2024Dzień Dinozaura obchodzimy 26 lutego. To świetny moment na poszerzenie wiedzy o tych przerażających gadach, które miliony lat temu panowały na Ziemi.
Dinozaury wyginęły dość nagle, około 65 milionów lat temu. Wielkie mózgi naszego świata do dzisiaj nie są zgodne w jaki dokładnie sposób to nastąpiło, jednak istnieje na ten temat kilka hipotez, które dzieci mogły poznać podczas zajęć. Podczas tych fascynujących zajęć bibliotecznych, dzieci miały okazję zgłębić swoją wiedzę, korzystając z różnorodnych źródeł, takich jak książki tematyczne, encyklopedie i atlasy przyrodnicze. To wspaniałe, że mogliście przeistoczyć się w paleontologów i poszukiwać szczątków dinozaurów w piasku kinetycznym. Połączyć elementy puzzli w całość. 📚Dziękuję przedszkolakom za udział w zajęciach :)🦕
🍩Tłusty czwartek w czwartej klasie🍩
09.02.2024🍩Jak tradycja nakazuje przynajmniej jeden paczek zjedzony 😋 🍩
Wycieczka do kina klasy 4 📽️
07.02.2024W ramach integracji klasa 4 wraz z wychowawczynią, Panią Agnieszką, i Panią Ewą wybrała się do kina. Oglądali film pt. "Akademia Pana Kleksa".
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie