LEŚNIOWSCY UCZNIOWIE BEZPIECZNI NAD WODĄ I W GÓRACH
Dofinansowanie dla Gminy Czerwieńsk przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
w kwocie 29 800 zł w ramach „ Programu 0graniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020” Uroczyste wręczenie promes odbyło się 21 maja 2019 w MSWiA w Warszawie przez Ministra Jarosława Zielińskiego.
Program III edycji, z założenia i w praktyce jest kierowany do społeczności lokalnych, które wiedzą najlepiej z jakimi zagrożeniami mają do czynienia na swoim terenie. To społeczności lokalne zdają sobie sprawę jaka tematyka z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego jest najbardziej potrzebna i właściwa. Tym samym, jako cel główny zapisany w Programie zostało przyjęte wspieranie działań na rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnych. Jest on realizowany przez cele szczegółowe, związane z bezpieczeństwem w miejscach publicznych z silnie położonym akcentem na tworzenie lokalnych systemów bezpieczeństwa, bezpieczeństwem na przejściach dla pieszych, przeciwdziałaniem zjawiskom patologii, ochroną dzieci i młodzieży oraz edukacją dla bezpieczeństwa. Do MSWiA wpłynęło blisko 320 wniosków - projektów z urzędów wojewódzkich. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Jarosław Zieliński zaakceptował dofinansowanie 104 projektów zgłoszonych przez wojewodów, w ramach "Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 - 2020.
Projekt „Leśniowscy uczniowie bezpieczni nad wodą i w górach” będzie się skupiał na praktycznych i merytorycznych zajęciach związanych z bezpieczeństwem nad wodą i w górach. Projekt rozpocznie się akcją promocyjno-informacyjną opartą na analizie realnych potrzeb uczniów Szkoły Podstawowej w Leśniowie Wielkim oraz na analizach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Już od kilku lat rodzice w ankietach, rozmowach, pismach kierowanych do dyrektora szkoły wskazują na potrzebę realizacji zajęć z nauki pływania. Dlatego głównym celem projektu będzie nabycie umiejętności pływania, bezpiecznych zachowań nad wodą i terenach przybrzeżnych, w górach oraz udzielania pierwszej pomocy. W sposób innowacyjny przekażemy uczestnikom wiadomości, umiejętności i sprawności, które pozwolą bezpiecznie funkcjonować we współczesnym świecie, ukształtujemy właściwe postawy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, poprzez zapoznanie ich ze sposobami zminimalizowania różnorodnych zagrożeń dla bezpieczeństwa. Nowatorskie podejście polegać będzie na realizacji celów w ramach projektu poprzez wspólne przygotowanie i zorganizowanie zajęć z instytucjami i organami , zajmującymi się zapewnieniem bezpieczeństwa, prewencją, profilaktyką, nauką pływania, praktycznymi szkoleniami. Równocześnie rozpoczniemy przygotowanie kampanii informacyjnej dotyczącej zasad bezpieczeństwa nad wodą i w górach, której celem będzie zmniejszenie ryzyka związanego z korzystaniem z kąpieli na otwartych wodach oraz pobytu w górach. Zostanie przygotowana specjalna broszura, aby dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców z informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa na kąpieliskach i zasadach bezpieczeństwa w wodzie i w górach. Do akcji włączy się Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR), Centrum Ratownictwa Medycznego, Ochotnicza Straż Pożarna, Policja aby wspomóc prowadzone działania.
Przed nami zasłużone wakacje, a my już wiemy, że od września w naszej szkole nikt się nie będzie nudził, dodatkowe zajęcia na basenie i ciekawe warsztaty nauczą naszych uczniów, pracowników, rodziców bezpiecznego zachowania, niesienia pomocy innym oraz reagowania na niebezpieczne sytuacje.
Monika Stolińska